Teraz czytasz
Fizjoterapia online w praktyce

 

Fizjoterapia online w praktyce

Skąd pacjenci mają wiedzieć, że udzielam porad online?

Aby dotrzeć do osób potencjalnie zainteresowanych twoimi usługami, warto się zastanowić, z jakich źródeł informacji korzystają i jakie media są im bliskie. Być może posiadasz już wcześniej zgromadzone ich dane np. w postaci listy mailingowej. Korzystając z tych źródeł, możesz przesłać informację, że właśnie rozpocząłeś udzielanie porad online.

A może to dobry czas, aby zacząć aktywnie działać w social mediach? Może to być  pisanie bloga, prowadzenie fanpage’a na Facebooku, czy konta na Instagramie. W ten sposób możesz zaprezentować swoją działalność szerszej grupie osób. Może wśród nich są twoi przyszli pacjenci?

Dobrym pomysłem jest uzupełnienie swojego profilu na portalu znajdzfizjoterapeute.pl. W odpowiedzi na aktualne potrzeby, wprowadzono tam możliwość uruchomienia usługi telerehabilitacji. W praktyce oznacza to, że pacjenci z całego świata mogą przeszukać bazę fizjoterapeutów i wybrać osobę, która wyda im się najodpowiedniejsza do udzielenia porady lub prowadzenia regularnej terapii online.

Sprawdź, jak łatwo to zrobić!

Jak ocenić, czy dany pacjent kwalifikuje się do porady online?

Każdej osobie, która jest w stanie obsłużyć połączenie internetowe, można udzielić porady online, jednak nie każda będzie się kwalifikować do korzystania z fizjoterapii online.

W przypadkach, gdy badanie przedmiotowe jest kluczowe do uzyskania informacji co do bezpieczeństwa oraz dalszego postępowania, należy zalecić skorzystanie z klasycznej formy konsultacji u odpowiedniego specjalisty. To samo tyczy się pacjentów, dla których najodpowiedniejszą formą terapii jest praca manualna fizjoterapeuty.

Umówiłem się na poradę online. Jak technicznie ją przeprowadzić?

Istnieje wiele możliwości przeprowadzenia porady online. Najprostszym sposobem jest skorzystanie z popularnych komunikatorów typu Skype, Messenger, WhatsApp. Można również przeprowadzić konsultację telefonicznie, zwłaszcza gdy pacjent nie ma dostępu do aplikacji internetowych lub nie potrafi z nich korzystać.

Należy jednak pamiętać o zachowaniu poufności takiej rozmowy, czyli przeprowadzeniu jej w odpowiednich warunkach – przypadkowe osoby nie mogą jej usłyszeć czy zobaczyć.

Czy da się przeprowadzić badanie nie dotykając pacjenta?

Istnieje wiele sposobów przeprowadzenia badania pacjenta bez ingerencji manualnych. Kluczowe w tym przypadku będzie zrobienie rzetelnego i pogłębionego wywiadu, który pozwoli wskazać ewentualną hipotezę, co do przyczyny dolegliwości, a także wykluczyć niebezpieczeństwa związane z występowaniem „czerwonych flag”.

Tutaj znajdziesz wskazówki dotyczące prowadzenia wywiadu:
kif.info.pl/biblioteka/#dflip-df_3688/13/

Warto także odwołać się do testów aktywności, które pozwolą określić ograniczenia, jakich doświadcza dana osoba.

Ich zbiór znajdziesz tutaj: kif.info.pl/biblioteka/#dflip-df_3688/25/

Redakcja poleca

Jeżeli jesteś użytkownikiem finezjo.pl, przez opisane wyżej kroki program przeprowadzi Cię automatycznie. Nie będziesz się również martwić o tworzenie dokumentacji medycznej. Ona po prostu już tam będzie.

Czy muszę prowadzić dokumentację medyczną w trakcie porady online?

Porada online traktowana jest jak każda inna porada fizjoterapeutyczna. Należy więc wypełnić wszystkie obowiązki z nią związane. W praktyce oznacza to, że:

Czy muszę uzyskać od pacjenta zgodę na świadczenia lecznicze online?

Za świadomą i ważną zgodę uznaje się chęć wzięcia udziału w telekonsultacji oraz zapisanie się na nią. Należy jednak pamiętać, że fizjoterapeuta jest zobligowany do potwierdzenia warunków konsultacji, w tym zasad jej odwołania oraz płatności. Zaleca się przesłanie drogą mailową regulaminu prowadzenia i korzystania z usług twojego gabinetu. Ważne jest, aby pacjent mógł się z nim zapoznać i zaakceptować go jeszcze przed wizytą online.

A jeśli coś pójdzie nie tak? Czy mój pacjent i ja jesteśmy bezpieczni?

Co do zasady telemedycyna jest traktowana jak zwykłe świadczenie zdrowotne i powinna znajdować się w zakresie zarówno obowiązkowego, jak i dobrowolnego ubezpieczenia OC fizjoterapeuty, bez konieczności zakupu dodatkowych klauzul. Warto jednak zadbać o odpowiednie potwierdzenie, chociażby mailowe, ze strony ubezpieczyciela, że telemedycyna znajduje się w zakresie naszej umowy.

Jak rozliczyć poradę online?

Rekomenduje się wykorzystanie popularnych i bezpiecznych form dokonywania płatności, w zależności od tego, jakie stosuje się w twoim gabinecie. Najprostszym sposobem jest wskazanie numeru rachunku bankowego, a następnie poproszenie pacjenta o przesłanie potwierdzenia dokonania wpłaty na twój adres mailowy.

Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Lubię to!
2
Przykro
0
Super
1
wow
0
Wrr
0

© 2020 Magazyn Głos Fizjoterapeuty. All Rights Reserved.
Polityka prywatności i regulamin    kif.info.pl

Do góry