Teraz czytasz
Nie traćmy kontaktu z pacjentami! Telerehabilitacja w dobie epidemii

 

Nie traćmy kontaktu z pacjentami! Telerehabilitacja w dobie epidemii

  • Obowiązujący na terenie całego kraju stan epidemii wprowadza liczne ograniczenia również w funkcjonowaniu praktyk fizjoterapeutycznych. Nie musi – a wręcz nie powinien – oznaczać jednak całkowitego zaprzestania współpracy z pacjentami. W odpowiedzi na potrzeby fizjoterapeutów portal Znajdź Fizjoterapeutę wprowadza bezpłatną funkcję telerehabilitacji.

Wprowadzony w Polsce stan epidemii, w celu przeciwdziałania rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2, oznacza rozliczne obostrzenia dotyczące poruszania się i przebywania w miejscach publicznych, trybu pracy, a także te w wymiarze kontaktów międzyludzkich.

Rozumiejąc skalę zagrożenia, większość praktyk fizjoterapeutycznych w kraju zawiesiła bezpośrednie kontakty z pacjentami. Niezwykle istotne wydaje się jednak utrzymanie współpracy fizjoterapeutycznej przy wykorzystaniu dostępnych możliwości technicznych. Krajowa Izba Fizjoterapeutów rekomenduje w okresie epidemii COVID-19 konsultacje online (telerehabilitację) jako formę współpracy między pacjentem a fizjoterapeutą.

Zalety telerehabilitacji

Telerehabilitacja z oczywistych względów niesie ze sobą liczne ograniczenia i jedynie w pewnym stopniu może zastąpić bezpośredni kontakt, jednak w dobie epidemii warto zwrócić uwagę na zalety konsultacji online.

Z punktu widzenia fizjoterapeutów najważniejsza wydaje się tutaj stała współpraca z pacjentem, a więc ciągłość terapii pod okiem wykwalifikowanego specjalisty i sposobność monitorowania postępów kuracji. To również okazja do obserwacji zachowań pacjenta w jego naturalnym otoczeniu, poza gabinetem, w mniej sformalizowanej sytuacji.

Należy przy tym mieć świadomość, że konsultacje online nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu, jednak wykorzystanie ich w zaistniałej sytuacji jest nie tylko możliwością, ale i koniecznością.

Telerehabilitacja na portalu Znajdź Fizjoterapeutę

W odpowiedzi na liczne prośby użytkowników portal Znajdź Fizjoterapeutę wprowadził bezpłatną funkcję pozwalającą na prowadzenie konsultacji online. Platforma telerehabilitacji umożliwia umówienie wizyty online poprzez prostą procedurę wyboru terminu konsultacji oraz wypełnienie uproszczonego formularza. W celu przeprowadzenia samej wizyty rekomenduje się wykorzystanie najpopularniejszych komunikatorów, takich jak Skype czy Zoom.

Redakcja poleca

W pierwszej dobie działania z możliwości nowej funkcji skorzystało ponad stu pięćdziesięciu fizjoterapeutów.

I Ty możesz jeszcze dziś dołączyć do fizjoterapeutów prowadzących telerehabilitację, aktywując odpowiednią opcję w portalu Znajdź Fizjoterapeutę. Wejdź na znajdzfizjoterapeute.pl, zobacz i wypróbuj nowe rozwiązanie!

Pamiętajmy, aby w tym szczególnym czasie, jakim jest stan epidemii, dołożyć wszelkich starań dla zachowania bezpieczeństwa fizjoterapeutów oraz pacjentów! Nie rezygnujmy jednak z kontaktu z pacjentami, tak by wiedzieli, że w tym trudnym czasie również mogą na nas liczyć!

Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Lubię to!
3
Przykro
0
Super
0
wow
0
Wrr
0

© 2020 Magazyn Głos Fizjoterapeuty. All Rights Reserved.
Polityka prywatności i regulamin    kif.info.pl

Do góry