Teraz czytasz
Komunikacja Alternatywna i Wspomagająca w służbie pacjentom z COVID-19

 

Komunikacja Alternatywna i Wspomagająca w służbie pacjentom z COVID-19

Zasłaniający twarz sprzęt ochronny używany przez służby medyczne, problemy z oddychaniem i związana z tym konieczność korzystania ze specjalistycznej aparatury sprawiają, że pacjenci z COVID-19 często mają trudności w komunikacji, nie są w stanie mówić oraz mają zaburzoną percepcję w obszarze odbioru komunikatów. Brak skutecznego sposobu porozumiewania się może powodować zaburzenie poczucia bezpieczeństwa, które jest niezbędne w procesie zdrowienia.

Członkowie holenderskiego oddziału Międzynarodowego Stowarzyszenia Wspomagającej i Alternatywnej Komunikacji ISSAC oraz firma Widgit, we współpracy ze specjalistami opieki szpitalnej i terapeutami pracującymi z osobami niemówiącymi, opracowali tablice/karty komunikacyjne do wykorzystania podczas pobytu w ośrodkach medycznych. Pacjent może skorzystać z tablicy literowej, tablicy zawierającej zwroty/symbole tzw. Szybkich potrzeb oraz tablic do komunikacji z lekarzem (objawy i ich nasilenie) i z rodziną – ich dobór zależy od poziomu funkcjonowania i możliwości motorycznych chorego.

Jak korzystać z tablic:

  • Wybierz odpowiednią tablicę i dopasuj rozmiar wydruku do indywidualnych potrzeb pacjenta. Umieść kartkę tak, aby była dla niego widoczna.
  • Zapoznaj pacjenta z tablicą i jej treścią.
  • Pamiętaj, by zadać pytanie jednocześnie wskazując je na tablicy. Jeśli pacjent nie jest w stanie wskazać symbolu, spróbuj zadać pytanie, na które odpowiedź brzmi „tak” lub „nie”. Jako odpowiedź możemy potraktować: spojrzenie na odpowiedni symbol; zakodowanie, że np. „tak” to kciuk do góry/jedno mrugnięcie oczami, a „nie” to płasko ułożona ręka/dwa mrugnięcia oczami. Jeśli pacjent nie jest w stanie wskazać ręką żadnego ruchu możesz zadać pytanie: „czy to w tym rzędzie/kolumnie?”, a następnie zeskanować każdy rząd i kolumnę, pytając: „w tym rzędzie/tej kolumnie?”, wskazując palcem każdy symbol.
  • Nie zarzucaj pacjenta komunikatami, nie wyprzedzaj jego odpowiedzi i daj mu czas.

Karty pdf w języku polskim do pobrania:

Symbole WIDGIT
www.widgit.com/products/health/covi19-chart/polish-covid-19-communication-chart.pdf
Symbole PCS
www.isaac-nf.nl/covid-19-aac/polish

Redakcja poleca

Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Lubię to!
3
Przykro
0
Super
1
wow
0
Wrr
0

© 2020 Magazyn Głos Fizjoterapeuty. All Rights Reserved.
Polityka prywatności i regulamin    kif.info.pl

Do góry