Teraz czytasz
Żyjemy w czasie wojny

 

Żyjemy w czasie wojny

  • O tym jak wygląda sytuacja w Uzdrowisku Ustroń, opowiada specjalista fizjoterapii Ewa Rybicka, dyrektor bazy zabiegowej Uzdrowiska Ustroń, w którym zorganizowano izolatorium, a niebawem zostanie uruchomiony szpital tymczasowy

Uzdrowisko Ustroń to nowoczesne centrum rehabilitacyjne dysponujące 1600 miejscami dla pacjentów i będące w stanie realizować ok. 6000 zabiegów rehabilitacyjnych dziennie. Ze względu na sytuację epidemiczną w kraju oraz w trosce o bezpieczeństwo pacjentów i pracowników, od 23 października 2020 r. okresowo ograniczyło przyjęcia w ramach lecznictwa sanatoryjnego.

23 października 2020 r. opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów, zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu Na jego podstawie z dniem 24 października 2020 r. po raz kolejny, w całym kraju, czasowo ograniczono wykonywania działalności leczniczej polegającego na zaprzestaniu udzielania świadczeń w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego.

Otwarcie na pacjentów z COVID-19

Skala zachorowań na COVID-19 w województwie śląskim przekracza 3000 nowych przypadków dziennie. Zgodnie z poprzednimi zapowiedziami i deklaracją gotowości do zdecydowanych reakcji w związku z zapotrzebowaniem na kolejne miejsca dla pacjentów COVID+, zdecydowaliśmy o zadysponowaniu budynków i przekształceniu ich w izolatoria. 7 listopada udostępniliśmy pierwsze 100 miejsc w budynku Sanatorium Równica, w ciągu kolejnych dni oddaliśmy do użytku następnych 500 łóżek. Izolatorium to miejsce, gdzie przebywać mają osoby, u których stwierdzono dodatni test w kierunku SARS-CoV-2, a nie mogą poddać się izolacji w warunkach domowych oraz dla osób przechodzących łagodniej zakażenie koronawirusem. Pacjenci mają zapewnioną opiekę medyczną oraz posiłki. 14 listopada decyzją Ministerstwa Zdrowia, w ciągu najbliższego miesiąca, powstanie szpital tymczasowy.

To dla nas ogromne wyzwanie, ponieważ do uruchomienia izolatorium niezbędne były ekspresowe modyfikacje, pilne inwestycje związane z przemodelowaniem infrastruktury, wydzieleniem stref poruszania się pacjentów i personelu: czerwonych, żółtych i zielonych oraz zapewnienie odpowiedniej liczby personelu medycznego i przeszkolenie zespołu. I to wszystko w bardzo krótkim czasie.

Musieliśmy również zaopatrzyć się w odpowiednią ilość leków, materiałów medycznych, zapewnić sprzęt do tlenoterapii i doraźnego działania. Dosłownie w kilka dni zadbaliśmy także o organizację pracy dyżurów medycznych czy kontaktów z innymi podmiotami medycznymi. To dla nas intensywny czas, ale zdając sobie sprawę z powagi sytuacji, działamy dynamicznie. Teraz przed nami jeszcze większe wyzwanie dotyczące budowy i organizacji szpitala.

Dla bezpieczeństwa Grupa AHP uruchomiła na terenie Uzdrowiska Ustroń laboratorium, w którym wykonywane są testy PCR wykrywające zakażenie SARS- CoV-2 u pacjentów i personelu medycznego. Przy budynku Sanatorium Równica został uruchomiony również punkt wymazowy drive-thru.

Rehabilitacja po COVID-19 i nie tylko

Ciągłość udzielania świadczeń rehabilitacyjnych z zachowaniem środków i zasad bezpieczeństwa została utrzymana. Pamiętajmy, że oprócz COVID-19 mamy do czynienia z szeregiem chorób, których leczenia nie można przerwać w dowolnym momencie. Obecnie w Uzdrowisku Ustroń działa oddział rehabilitacji kardiologicznej, a także rehabilitacji ortopedycznej i neurologicznej. Nie przerwaliśmy tej działalności w trosce o zdrowie i życie naszych pacjentów i nie zamierzamy tego zrobić nawet w momencie, kiedy przeznaczymy ponad 1000 miejsc na potrzeby izolatorium. Kontynuujemy świadczenia związane z prewencją wtórną, bo jest to niezwykle istotne dla zdrowia i życia naszych pacjentów.

Rehabilitacja kluczem do zdrowia w leczeniu COVID-19

Przygotowaliśmy również program rehabilitacji pulmonologicznej dla osób po przebytej chorobie COVID- 19. Pobyt w Uzdrowisku Ustroń ukierunkowany jest na remisję tej choroby, poprawę wydolności wysiłkowej i krążeniowej, sprawności oddechowej, siły mięśniowej i ogólnej sprawności fizycznej oraz wsparcie zdrowia psychicznego. Pierwszych pacjentów przyjmiemy już od 23 listopada 2020 r.

Redakcja poleca

Razem tę walkę wygramy

Nasi fizjoterapeuci zadeklarowali swój aktywny udział w opiece nad pacjentami zarówno w izolatorium, jak i w szpitalu tymczasowym. Słyszę, że w różnych miejscach w Polsce fizjoterapeuci w czasie pierwszej fali epidemii wystraszyli się pracy, pouciekali na L-4. W moim zespole nie było i nie ma tego problemu. W ciągu tych miesięcy nauczyliśmy się jak bezpiecznie pracować w czasie pandemii i mieliśmy niewiele przypadków zarażań, choć z pacjentami spędzamy przecież bardzo dużo czasu. Ani na chwilę nie doszło do paraliżu pracy z powodu braków kadrowych.

Walka z epidemią przypomina stan wojny, a my mamy świadomość, że wykonujemy swoje obowiązki w bardzo trudnym momencie, ale wiemy też, że razem jesteśmy w stanie wygrać tę walkę. Będzie to wymagało od nas innego podejścia oraz czasami diametralnej zmiany swoich zadań i czynności w opiece i fizjoterapii.

Uzdrowisko Ustroń z powodu pandemii notuje olbrzymie straty, nie realizując swojej podstawowej działalności. Wszystkie podejmowane przez nas działania mogą pozwolić na przetrwanie tego trudnego czasu i możliwość powrotu do lepszych normalnych czasów.

Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Lubię to!
0
Przykro
0
Super
1
wow
0
Wrr
0

© 2020 Magazyn Głos Fizjoterapeuty. All Rights Reserved.
Polityka prywatności i regulamin    kif.info.pl

Do góry