Teraz czytasz
Znani aktorzy promują zalecenia dot. rehabilitacji po COVID-19

 

Znani aktorzy promują zalecenia dot. rehabilitacji po COVID-19

„Poradnik do samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19” to zbiór ćwiczeń i wskazówek dla pacjentów, którzy mają za sobą zakażenie koronawirusem. Jest to materiał przygotowany przez Biuro Regionalne WHO dla Europy, przetłumaczony i dostosowany dla polskich pacjentów przez ekspertów KIF. Wydrukowaliśmy i rozdaliśmy (na koszt KIF) do szpitali, przychodni i gabinetów ponad 70 tys. poradników. Przedstawiciele WHO, zachęceni sukcesem dystrybucji poradnika i zaangażowaniem KIF w ten projekt, poprosili nas o nakręcenie filmów z ćwiczeniami i zaleceniami.

„Przebycie zakażenia COVID-19 może wiązać się z różnymi komplikacjami. Zarówno osoby, które przeszły chorobę łagodnie, jak i te, które wymagały hospitalizacji, mogą doświadczać znacznego pogorszenia sprawności i samopoczucia. Kluczem do fizycznego, ale i emocjonalnego powrotu do zdrowia jest rehabilitacja. To naprawdę ważne, aby docierać z pomocą do wszystkich pacjentów, którzy potrzebują wsparcia. Cieszę się z solidarnego i głębokiego zaangażowania KIF w walkę z konsekwencjami pandemii” – podkreśla dr Paloma Cuchi, przedstawicielka Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce.

Teraz na stronie fizjoterapiaporusza.pl poradnik dostępny jest w formie trzech filmów, których scenariusz powstał w Dziale Komunikacji i Marketingu KIF, na podstawie polskiej wersji poradnika. Przed rozpoczęciem nagrania odbyło się także kilka merytorycznych konsultacji online z przedstawicielami WHO. W sesji filmowej wzięli udział znani aktorzy, dla których udział w kampanii poruszającej tak istotny dziś temat okazał się ważnym przeżyciem.

Poradnik w formie wideo został podzielony na trzy filmy: pierwszy z nich dotyczy technik oddychania i pozycji łagodzących duszność, drugi to ćwiczenia poprawiające sprawność pacjenta, a w trzecim znajdziemy wskazówki, jak radzić sobie z codziennymi aktywnościami.

Filmy są teraz szeroko promowane zarówno na stronach i profilach KIF, jak i w mediach (informacja o kampanii pojawiła się w wielu serwisach informacyjnych m.in. Radia ZET, TOK FM, Polskiego Radia, Gazety Wyborczej, Głosu Wielkopolskiego, a także na stronach poświęconych zdrowiu czy reklamie i marketingowi). Planujemy dystrybucję za granicą, w różnych wersjach językowych. Zachęcamy do szerokiego udostępniania filmów na profilach w mediach społecznościowych, aby dotarły do jak najliczniejszej grupy pacjentów.

To mnie postawiło na baczność

Rola cierpiącego faceta nie jest typową w moim repertuarze, więc to było ciekawe wyzwanie. Zaskoczyło mnie, że covidowe objawy trzeba grać na aż tak elementarnym poziomie. Nie wiedziałem, że po tej chorobie można mieć problem z tak prostą czynnością jak wejście dwóch stopni po schodach. W ogóle nie zdajemy sobie sprawy, że to tak wygląda. Te materiały oczywiście bardzo przydadzą się osobom, które ciężko przeszły koronawirusa. Myślę też, że one mają pewną dodatkową wartość – po ich obejrzeniu zaczniemy się baczniej obserwować. Ilu z nas nawet nie wie, że już przechorowało covid, który teraz jest przyczyną jakiś problemów? Teraz szybciej zapali się nam czerwona lampka. A osoby niechętnie noszące maski, jednak je założą, gdy sobie pomyślą, że po covidzie mogą mieć problem z przejściem od kanapy do łazienki.

W listopadzie na covid zmarł mój przyjaciel Giovanny Castellanos, kolumbijski reżyser od lat żyjący w Polsce – 41 lat, zero nałogów, zero chorób, półsportowiec. Zmarł w tydzień. Rozmawialiśmy ze sobą codziennie. Jednego dnia nie mogłem, byłem czymś zajęty. Następnego dowiedziałem się, że to już koniec. To mnie postawiło na baczność. Wcześniej covid to była dla mnie jakaś abstrakcja, nie znałem nikogo, kto by chorował. A teraz to już chyba każdy ma wśród bliskich kogoś, kto otarł się o tę chorobę.

Mirosław Zbrojewicz niezwykle popularny aktor, znany z wielu ról tzw. „twardych facetów” w filmach i serialach sensacyjnych, ale także komediowych, na czele ze słynną rolą Gruchy z „Chłopaki nie płaczą”.

Wysłuchała AGC

Redakcja poleca

Takie filmy są bardzo potrzebne

Sama wielokrotnie korzystałam z usług fizjoterapeutów. Uratowali mi kręgosłup, który uszkodziłam sobie w pracy. W teatrze lubiłam grać role wymagające ode mnie małych „akrobacji”, np. spadania ze stołu. Nie brałam pod uwagę, jakie to może mieć konsekwencje dla mojego kręgosłupa. Na szczęście udało się go wzmocnić i teraz o niego dbam, ćwiczę.Dzięki temu mogłam nawet wrócić na snowboard.

Mam poczucie, że publikacja takich filmów jest teraz bardzo potrzebna. Wiele osób starszych i nie tylko, unika kontaktu z lekarzem z powodu lęku przed zakażeniem. Tymczasem one już mogły przejść covid i nawet tego nie wiedzieć, a odczuwane przez nich obecnie osłabienie to pocovidowe zmęczenie. Taki instruktaż może im pomóc wzmocnić organizm. Kręcenie filmów było bardzo przyjemnym doświadczeniem. Przed spotkaniem mieliśmy telefoniczne konsultacje, zanim zaczęliśmy nagrywać, odbyły się próby. Praca na planie była dobrze zorganizowana. Mam tu na myśli nie tylko ekipę filmową, ale też wspierających nas fizjoterapeutów, którzy wiedzieli, czego chcą, mieli sprecyzowane oczekiwania. Dzięki temu nam, aktorom, pracowało się komfortowo.

Katarzyna Zielińska-Jaworska aktorka teatralna i filmowa, znana z seriali (np. „BrzydUla”, „W głębi lasu”, „Diagnoza” czy „M jak miłość”) i filmów („Jesteś Bogiem”, „Pręgi” czy obrazów Marka Koterskiego).

Wysłuchała AGC

Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Lubię to!
0
Przykro
0
Super
0
wow
0
Wrr
0

© 2020 Magazyn Głos Fizjoterapeuty. All Rights Reserved.
Polityka prywatności i regulamin    kif.info.pl

Do góry