Teraz czytasz
Samorządy stoją przed ogromnym wyzwaniem

 

Samorządy stoją przed ogromnym wyzwaniem

  • Krajowa Izba Fizjoterapeutów kontynuuje współpracę ze środowiskami samorządowymi, pokazując rolę nowoczesnej fizjoterapii w lokalnych programach zdrowotnych oraz wskazując możliwości wykorzystania jej potencjału w walce ze skutkami pandemii.

Pandemia COVID-19 wymusza na samorządach zmianę dotychczasowej strategii działania w obszarze ochrony zdrowia. Szczególnie ważnym i aktualnym aspektem jest zabezpieczenie potrzeb osób z grup ryzyka oraz przywracanie do zdrowia pacjentów po przebytej infekcji wywołanej wirusem SARS-COV-2. W tym procesie fizjoterapeuci mogą być bardzo pomocni.

Działa to również w drugą stronę – samorząd terytorialny jest dla fizjoterapeutów naturalnym sprzymierzeńcem w działaniach mających utrzymać w jak najlepszej sprawności mieszkańców, zarówno tych zdrowych, jak i z problemami zdrowotnymi. Stąd niezmiernie istotne jest propagowanie w środowiskach lokalnych rozwiązań uwzględniających nowe możliwości współpracy z fizjoterapeutami oraz praktykami fizjoterapeutycznymi.

KIF wspiera samorządy

Okazją do dyskusji na powyższe tematy było „Hybrydowe Seminarium Szkoleniowe dotyczące zakażeń wirusowych w dobie pandemii COVID-19”, które odbyło się w Olsztynie w dniach 16-17 września br. Zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Zdrowych Miast Polskich i Stowarzyszenie CEESTAHC, a uczestniczyło w nim stacjonarnie i online ponad 65 przedstawicieli samorządów.

W jego trakcie KIF zachęcała do czerpania z umiejętności i doświadczenia fizjoterapeutów w samorządowych programach polityki zdrowotnej. Podczas spotkania Paweł Adamkiewicz, wiceprezes KRF ds. promocji zawodu i gabinetów prywatnych, omówił wyzwania dla polityki zdrowotnej r ównież tej realizowanej na szczeblu lokalnym. Palącym problemem, przed którym stoją teraz samorządy, jest zabezpieczenie rosnącej liczby ozdrowieńców cierpiących na powikłania po przebyciu COVID-19. Rozwiązaniem są m.in. samorządowe programy, w ramach których zatrudnienie mogą znaleźć także fizjoterapeuci prowadzący praktyki.

Podczas seminarium zaprezentowano bezpłatne projekty multimedialne przygotowane przez KIF z myślą o pacjentach dotkniętych chorobą wywołaną przez SARS-COV-2 lub niską aktywnością wynikającą z ograniczeń i pracy zdalnej. Samorządy mogą rozpowszechniać programy („Samodzielna rehabilitacja po COVID-19”, „Aktywny senior w domu” i „Aktywna przerwa w pracy”) wśród mieszkańców np. za pośrednictwem lokalnych mediów, platform społecznościowych.

Wyzwania

Drugą okazją do dyskusji na powyższe tematy była sesja samorządowa „Wyzwania czekające samorządy w obszarze polityki zdrowotnej”, która odbyła się podczas 16. Międzynarodowego Sympozjum Evidence- Based Health Care pt. „What has health care learnt from the COVID-19 pandemic?” w dniach 4–5 października 2021 r.

Samorząd terytorialny, jako komplementarny interesariusz odpowiedzialny za diagnozowanie sytuacji zdrowotnej i reagowanie na lokalne potrzeby, znalazł się w pandemii COVID-19 na pierwszej linii frontu. Osoby z grup ryzyka wymagają coraz większego wsparcia i zaangażowania wszystkich instytucji, zarówno centralnych, jak i lokalnych. Niski poziom wyszczepienia społeczeństwa, ostracyzm oraz mniejsza aktywność społeczna i fizyczna seniorów, wyzwania demograficzne, spustoszenie w organizmach dzieci i młodzieży po roku nauki zdalnej czy ogólna niewydolność systemu ochrony zdrowia – to tylko niektóre z wyzwań stojących przed samorządami.

Tymczasem mimo że samorządy, ograniczone finansowo wskutek pandemii, przesyłają do AOTMiT coraz mniej projektów programów polityki zdrowotnej, to fizjoterapia – w różnych aspektach – zawarta jest aż w 18 spośród 62 zgłoszonych do zaopiniowania w 2021 r. (dane z 05.11.2021). To pokazuje, że obecnie samorządowcy doskonale zdają sobie sprawę z wagi rehabilitacji i utrzymywania, rozwijania lub przywracania zdolności ruchowej. Podczas spotkania rozmawiano więc również o źródłach finansowania tych aktywności.

Redakcja poleca

W sesji wziął udział prezes KRF Maciej Krawczyk, który przypomniał licznym słuchaczom najważniejsze dane dotyczące obecnego statusu fizjoterapeuty. Zaprezentował przykłady dobrych praktyk z zakresu fizjoterapii, jak „Program rehabilitacji leczniczej dla mieszkańców województwa łódzkiego w zakresie chorób grzbietu i kręgosłupa, do których predysponuje lub nasila objawy siedzący tryb pracy”; „Regionalny program zdrowotny w zakresie rehabilitacji neurologicznej dla osób po udarze mózgu, realizowany w Wielkopolsce”; czy też „Program polityki zdrowotnej w zakresie fizjoterapii u pacjentów z powikłaniami po przebytym zachorowaniu na COVID-19” opracowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego we współpracy z KIF.

Chcąc zachęcić gminy, powiaty i województwa do wdrażania jak najlepszych praktyk, prezes KRF zapowiedział ogłoszenie jeszcze w tym roku konkursu dla samorządów na najlepszy program polityki zdrowotnej w obszarze fizjoterapii. O szczegółach będziemy Państwa informować na bieżąco.

Całość sesji będzie dostępna pod koniec listopada na stronie stowarzyszenia CEESTAHC.

Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Lubię to!
1
Przykro
0
Super
0
wow
0
Wrr
0

© 2020 Magazyn Głos Fizjoterapeuty. All Rights Reserved.
Polityka prywatności i regulamin    kif.info.pl

Do góry