Teraz czytasz
Szczepmy się!

 

Szczepmy się!

  • 16 listopada 2021 r. prezes KRF Maciej Krawczyk wystąpił do członków samorządu z apelem, aby zadbali o siebie i swoich pacjentów i zaszczepili się przeciw COVID-19 , jeżeli nie zrobili tego do tej pory. W szczycie IV fali pandemii apel ten nabiera jeszcze większego znaczenia.

Koleżanki Fizjoterapeutki, Koledzy Fizjoterapeuci!

Wiem, że są sprawy, w których nie wolno pójść na kompromis. Z reguły są to sprawy życia i śmierci, a więc także i te dotyczące zdrowia. Kilka dni temu dotarła do mnie kolejna przerażająca informacja o młodej koleżance fizjoterapeutce, która zmarła na COVID-19, zostawiając malutkie dziecko. Niestety nie była zaszczepiona. Nie potrafię nie myśleć o tym, co czują jej najbliżsi. Nie chcę więcej patrzeć na odchodzące koleżanki i kolegów!

Proszę – zaszczepcie się. Zaszczepcie się wszyscy, którzy nie macie przeciwwskazań medycznych. Zaszczepieni możemy chorować, jednak choroba ma wtedy łagodniejszy przebieg. Spójrzmy na statystyki – śmiertelność wśród zaszczepionych jest zdecydowanie niższa. Są oni także rzadziej hospitalizowani. Pomyślcie o swoich bliskich, bo to oni będą Was opłakiwać: o dzieciach, rodzicach, małżonkach, narzeczonych, koleżankach i kolegach z pracy czy o gronie przyjaciół.

Bardzo przeżyłem chwilę, kiedy nasz kolega, fizjoterapeuta chory na COVID-19 i znajdujący się w szpitalu „pod tlenem” przestał raz na zawsze odpowiadać na moje SMS-y. Nie chcę tego ponownie doświadczyć. Nie chcę znowu spoglądać w pełne łez oczy najbliższej rodziny. Czy na pewno chcecie, żeby Wasi najbliżsi musieli się mierzyć z podobnym bólem?

Jest w moim apelu także aspekt zawodowy. Jesteśmy medykami. W swojej pracy kierujemy się wiedzą medyczną opartą na faktach. I jeśli ktoś dziś nie akceptuje konsensusu naukowców z całego świata w kwestii szczepień przeciw COVD-19, to nikłe jest prawdopodobieństwo, że w codziennej pracy z pacjentami wykorzystuje w pełni naukę i jej zdobycze. Jest mi przykro, że jesteśmy jedynym zawodem medycznym, wśród którego przedstawicieli jest tak wiele osób sceptycznych wobec szczepień. To nie jest powód do dumy! To trzeba zmienić!Nie negujmy oczywistości: osoby nieszczepione były około cztery i pół razy bardziej narażone na COVID-19 i ponad 10 razy częściej hospitalizowane. Aż 11 razy bardziej prawdopodobne jest, że umrą z powodu tej choroby (wszystkie dane za raportem Centers for Disease Control and Prevention). Ewentualne konsekwencje szczepienia są zdecydowanie łagodniejsze niż konsekwencje nieszczepienia. Pamiętajmy, że pracujemy z pacjentami, za których jesteśmy odpowiedzialni. I nie bawmy się w jakieś walki ideologiczne, bo tu chodzi o życie ludzi. O Wasze życie również.

Redakcja poleca

Maciej Krawczyk
Prezes KRF, fizjoterapeuta zaszczepiony 3. dawką

Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Lubię to!
0
Przykro
0
Super
0
wow
0
Wrr
1

© 2020 Magazyn Głos Fizjoterapeuty. All Rights Reserved.
Polityka prywatności i regulamin    kif.info.pl

Do góry