Teraz czytasz
Wirtualne szkolenia są realnym wsparciem dla fizjoterapeutów

 

Wirtualne szkolenia są realnym wsparciem dla fizjoterapeutów

Kursy online to elastyczne dostosowanie nauki do swojego rytmu dobowego. Można je realizować, kiedy tylko ma się na to czas, bez sztywno narzuconych godzin – o tym, jakie narzędzia i możliwości dają kursy na platformie Fizja opowiadają fizjoterapeuci Michał Kasper i Maciej Chrzanowski, którzy ukończyli po kilkadziesiąt kursów.

Maciej Chrzanowski: Obowiązkiem każdego fizjoterapeuty jest stałe podnoszenie swoich kompetencji. Kursy są świetną okazją do odświeżenia wiedzy ze studiów i kursów komercyjnych. Jeśli aktualnie przyjmuje się, że dostępna wiedza medyczna podwaja się co 73 dni, to część założeń teoretycznych oraz metod jakimi posługują się fizjoterapeuci po latach, delikatnie mówiąc, się dezaktualizuje. Czasami warto wziąć udział w szkoleniu dla tego pierwszego zdania, które wywraca dotychczasowe spojrzenie na problem.

Michał Kasper: Wydaje mi się, że treści na platformie Fizja są tak dobrane, że skorzysta z nich zarówno fizjoterapeuta pracujący od kilku lat w zawodzie, jak i ten, który na ten rynek dopiero wchodzi. Jesteśmy przedstawicielami branży, w której powinniśmy cały czas się dokształcać i nie zawsze na to jest czas. Dlatego kształcenie online w formie wykładów i filmów instruktażowych, do których mam dostęp, kiedy chcę i kiedy znajdę czas, jest znakomitym rozwiązaniem. Oczywiście uważam, że taka forma nigdy w pełni nie zastąpi kursów stacjonarnych.

Maciej Chrzanowski: Kursy online to przede wszystkim elastyczne dostosowanie nauki do swojego rytmu dobowego. Można je realizować, kiedy tylko ma się na to czas, bez sztywno narzuconych godzin. Do szkoleń z Fizji właściwie wystarczą nam chęci i dostęp do internetu, nie ogranicza nas miejsce. Zdarzało mi się słuchać podcastów w samochodzie lub pociągu.

Michał Kasper: Jako przykład zdobytej wiedzy, którą wykorzystuję w pracy zawodowej, chciałbym wymienić metodę drenażu autogenicznego, zdobytą na kursie Mikołaja Kowalskiego z Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy i stacjonarnego prowadzonego przez dr n.med. Annę Pyszorę z Katedry Opieki Paliatywnej Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Katarzynę Warzeszek pracującą w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc OT w Rabce-Zdroju. Nieodzownym elementem mojej pracy stała się też całościowa ocena geriatryczna, której uczyłem się podczas kursów stacjonarnych u dr n.med. Marty Podhoreckiej, adiunkta w Katedrze Geriatrii Collegium Medicum w Bydgoszczy.

Maciej Chrzanowski: Mnie z kolei bardzo podobały się szkolenia z tematyki dla mnie obcej, z którą nie pracuję na co dzień, tj. uroginekologii i pediatrii. Daje mi to świeższe spojrzenie na nieznane dotąd zagadnienia i uczula na pewne problemy. Udało mi się poprawić parę rzeczy w prowadzonej przez siebie dokumentacji medycznej. Poszerzyłem swoją diagnostykę funkcjonalną o nowe testy i skale.

Wypisałem też wniosek na zaopatrzenie ortopedyczne, korzystając z nowej platformy. Do tej pory robiło się to w wersji papierowej i szukało kodów. Aktualnie jest to dość intuicyjne i zastanawia mnie, dlaczego fizjoterapeuci nie korzystają ze swoich uprawnień i wypisują tak mało wniosków w ten sposób. Kolejny bardzo ważny aspekt szkoleń to nawiązywanie nowych znajomości z fizjoterapeutami z całej Polski. Jest to świetna okazja do integracji środowiska i wymiany doświadczeń.

Michał Kasper: Przejrzystość i funkcjonalność portalu Fizja jest dużym plusem. Jeśli chodzi o treści, ze względów zawodowych najbardziej podobały mi się kursy dotyczące chirurgii z ortopedią, pulmologiczne i geriatryczne. Dostałem narzędzia, które wykorzystuję w obecnej pracy, są one skuteczne i zachęcają do dalszego poszerzania swojego warsztatu.

Maciej Chrzanowski: Szkolenia są całkowicie darmowe, prowadzone przez szkoleniowców z doświadczeniem w kursach komercyjnych, którzy przekazują aktualną wiedzę opartą o EBM. Jest to więc okazja, z której głupio byłoby nie skorzystać.

Na uwagę zasługuje fakt, że istnieje możliwość doboru indywidualnego tempa. Wideo można z łatwością przyspieszyć, obejrzeć jeszcze raz lub wrócić po kilku dniach do miejsca, w którym się skończyło. Sama platforma Fizja jest świetna pod względem informatycznym – przejrzysta, płynna, bez dokuczliwych błędów. Mamy jako fizjoterapeuci spore szczęście, bo mając taką platformę, łatwo można sobie wyobrazić kolejne projekty w przyszłości.

Michał Kasper
Magister pedagogiki terapeutycznej z rehabilitacja ruchową, magister fizjoterapii. Zawodowo związany ze szkołą podstawową i ZOZ w Wągrowcu.

Maciej Chrzanowski

Redakcja poleca

Magister fizjoterapii, absolwent AWFiS w Gdańsku, członek II KRF, na co dzień pracujący w sektorze prywatnym z pacjentami ortopedycznymi i neurochirurgicznymi.

 

Czym jest platforma Fizja?

Kursy, jakie oferuje Fizja, dają konkretne umiejętności i kompetencje podzielone na osiem dziedzin. Może z niej skorzystać każdy fizjoterapeuta posiadający prawo wykonywania zawodu. Szkolenia prowadzą najlepsi specjaliści, którzy potrafią w atrakcyjny sposób dzielić się posiadaną wiedzą. Ogromny wybór tematów i zróżnicowane formy ich omawiania pozwolą w łatwy i przyjemny sposób zdobywać nową wiedzę. Obecnie dostępnych jest 58 kursów online
i 54 tematy szkoleń stacjonarnych, które odbywają się w całej Polsce.

Korzystaj ze szkoleń na platformie Fizja!

Zdobywaj nową wiedzę dzięki szkoleniom w największej w Polsce bezpłatnej bazie szkoleń online z 8. dziedzin fizjoterapii.

Dostępna lista szkoleń online!

Wejdź na: fizja.pl

Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Lubię to!
1
Przykro
0
Super
1
wow
0
Wrr
0

© 2020 Magazyn Głos Fizjoterapeuty. All Rights Reserved.
Polityka prywatności i regulamin    kif.info.pl

Do góry