Teraz czytasz
Jan Pool: Czy wirtualna rzeczywistość jest rozwiązaniem w leczeniu bólu szyi?

 

Jan Pool: Czy wirtualna rzeczywistość jest rozwiązaniem w leczeniu bólu szyi?

Do udziału w sesji naukowej pt. Terapia manualna we współczesnej fizjoterapii zaprasza dr Jan Pool z Holandii. Poprowadzi ją wraz z prof. dr hab. Zbigniewem Śliwińskim podczas II Kongresu KIF.

***

„Interdyscyplinarność przyszłością rehabilitacji” jest hasłem organizowanego w Krakowie w dniach 12–15 czerwca II Kongresu KIF.  W programie znajdziesz m.in. kilkadziesiąt sesji naukowych, ponad sto warsztatów, sesje dla młodych adeptów fizjoterapii, sesje otwarte. Aby ułatwić ci wybór, prezentujemy sylwetki wykładowców.

***

Dolegliwości bólowe w odcinku szyjnym mogą skutkować zmianami w układzie czuciowo-ruchowym prowadząc do upośledzenia kontroli motorycznej.  Jednym z możliwych rozwiązań w leczeniu jest fizjoterapią, a właściwe różne formy kinezyterapii. Wyniki badania sugerują, że u pacjentów z przewlekłym, niespecyficznym bólem szyi w przypadku zaburzeń kontroli motorycznej można zastosować trening sensomotoryczny, np. z udziałem wirtualnej rzeczywistości (VR). Jak podkreśla dr Jan Pool, w aplikacji VR możliwy jest m.in. pomiar zakresu ruchu, wyczucie pozycjonowania stawów.

W swoim wystąpieniu pt. „Upośledzenie kontroli motorycznej w odcinku szyjnym kręgosłupa; Czy wirtualna rzeczywistość jest rozwiązaniem?” dr Pool skupi się na przeglądzie podstaw zaburzeń kontroli motorycznej i prezentacji możliwości wykonywania pomiarów w odcinku szyjnym kręgosłupa oraz wykorzystaniu gier VR jako opcji interwencji.

Dr Jan Pool jest fizjoterapeutą i terapeutą manualnym. Ma tytuł magistra epidemiologii oraz doktorat z dziedziny medycyny. Pracował w Instytucie Badań nad Ruchem Wydziału Nauk o Zdrowiu na stanowisku kierownika Katedry Studiów Magisterskich Fizjoterapii; Ortopedycznej Terapii Manualnej (OMT). Był także starszym pracownikiem naukowym na Wydziale Stylu Życia i Zdrowia Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Utrechcie w Holandii. Przez ponad 30 lat pracował też jako terapeuta manualny w prywatnej klinice.

„Moje ambicje jako badacza zaczęły się od potrzeby uzasadnienia skuteczności fizjoterapii, szczególnie terapii manualnej. W zarządzie holenderskiego stowarzyszenia terapii manualnej przewodniczyłem komitetowi badawczemu i zainicjowałem randomizowane badania kliniczne celem lepszego zrozumienia efektywności naszych działań. Szczególne zainteresowanie dotyczyło znajomości właściwości klinimetrycznych, powszechnie stosowanych pomiarów w celu usprawnienia procesu rozumowania klinicznego. Aby zwrócić większą uwagę na interesujące mnie zagadnienia, zostałem członkiem komitetu ds. standardów IFOMPT. Szczególny nacisk położyliśmy tam nie tylko na codzienną praktykę fizjoterapeutyczną, ale także na edukację i badania naukowe. Stworzyliśmy międzynarodowe standardy, które mogą być wykorzystywane przez inne kraje w tworzeniu programów edukacyjnych. Jako członek grupy zadaniowej ds. manipulacji kręgosłupa w populacji pediatrycznej jestem zaangażowany w projekt badawczy IFOMPT (The International Federation of Orthopaedic Manipulative Physical Therapists Incorporated) i IOPTP (International Organisation of Physiotherapists in Paediatrics). Jestem też bardzo zainteresowany wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości w codziennej praktyce jako możliwej interwencji u pacjentów doświadczających np. bólu szyi” – tak o swoich doświadczeniach i zawodowych zainteresowaniach pisze dr Jan Pool.

Redakcja poleca

***

II Kongres KIF „Interdyscyplinarność przyszłością rehabilitacji”
Sesja: Terapia manualna we współczesnej fizjoterapii
13 czerwca (czwartek), 08.30- 10.00
Liderzy Sesji: prof. dr hab. Zbigniew Śliwiński, dr Jan Pool

Wystąpienia:
„Analiza bólu rzutowanego na podstawie wybranych mięśni” Zbigniew Śliwiński
„Zaburzenia funkcji stawu TMJ, a szumy uszne” Andrzej Sadowski
„Bóle głowy pochodzenia odkręgosłupowego. Diagnostyka i leczenie” Grzegorz Balik
„Motor control impariment in the cervical spine; Is virtual reality a solution?” Jan Pool

Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Lubię to!
0
Przykro
0
Super
0
wow
0
Wrr
0

© 2020 Magazyn Głos Fizjoterapeuty. All Rights Reserved.
Polityka prywatności i regulamin    kif.info.pl

Do góry