Teraz czytasz
Gadżety dla niemowląt, które nie sprzyjają rozwojowi dziecka

 

Gadżety dla niemowląt, które nie sprzyjają rozwojowi dziecka

  • MAMA.FIZJOTERAPEUTKA

Czy rodzice powinni zrezygnować ze wszystkich gadżetów dla niemowląt? Uważam, że owszem, są takie, o których powinniśmy zapomnieć, jak chociażby chodzik z kółkami dla zdrowych dzieci. Niektóre stosowane przez krótki czas mogą stanowić dla rodzica, w niektórych sytuacjach, jedyne wyjście. Przykładem jest leżaczek, pomimo tego, że przebywanie w nim dłuższy czas może (choć nie musi) mieć negatywne konsekwencje. Producenci akcesoriów dla niemowląt zapewniają nas, że ich gadżety wspomagają rozwój i zwiększają bezpieczeństwo dziecka. Czy zawsze tak jest? Moim zdaniem nie. Oto urządzenia, których nigdy nie kupiłabym swojemu potomstwu i których nie zalecam dzieciom przychodzącym do mnie na terapię:

Leżaczki i bujaczki

Myślę, że każdy fizjoterapeuta zgodzi się ze mną, że dla prawidłowego rozwoju dziecka w pierwszych miesiącach życia niezwykle ważna jest swobodna aktywność na płaskim podłożu. Niemowlak umieszczony w leżaczku ma znacznie ograniczone możliwości ruchu i znajduje się w pozycji nieadekwatnej do etapu swojego rozwoju. Nie ma badań, mówiących o tym, jak długo dziecko może spędzać w leżaczku, żeby nie miało to na niego negatywnego wpływu. Dlatego uważam, że należy ograniczać ten czas do absolutnego minimum i zalecać takie postępowanie rodzicom pacjentów.

Foteliki samochodowe używane zamiast wózka

Niemowlęta powinny spędzać czas w foteliku samochodowym tylko w czasie podróży. Nie może on stanowić zamiennika gondoli. Rodzice powinni być również informowani o tym, że fotelik nie jest bezpiecznym miejscem do spania. Według wytycznych Amerykańskiej Akademii Pediatrii, fotelik samochodowy nie jest miejscem przeznaczonym do spania dla niemowląt poza samochodem i jeżeli dziecko zaśnie w foteliku, powinno być przeniesione do miejsca spełniającego warunki bezpieczeństwa.

Nosidła „przodem do świata”

Nieprawidłowy sposób noszenia dziecka w nosidle.

Pozycja „przodem do świata” nie zapewnia odpowiedniego wsparcia dla kręgosłupa dziecka i może powodować, że będzie ono przytłoczone nadmiarem bodźców. Ponadto w dobrze dobranym nosidle nogi dziecka powinny być co najmniej na wysokości jego pośladków lub nieco wyżej. Aby móc prawidłowo je ułożyć, siedzisko musi mieć możliwość regulacji.

Redakcja poleca

Chodziki i inne pomoce w nauce chodzenia dla zdrowych dzieci

Należy uświadamiać rodziców, że zdrowo rozwijające się dziecko nie potrzebuje pomocy w nauce chodu. Chodziki na kółkach, według doniesień Amerykańskiej Akademii Pediatrii, mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia dziecka, zwłaszcza w gospodarstwach domowych, w których znajdują się schody.

Czy gadżety mają wpływ na rozwój ruchowy dziecka?

Choć zdania naukowców co do wpływu urządzeń na zdrowe niemowlęta są podzielone, uważam, że warto tłumaczyć rodzicom, że żaden, nawet najdroższy gadżet, nie zastąpi ich bliskości. Akcesoria powinny być jedynie dodatkiem do codziennego funkcjonowania dziecka.

Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Lubię to!
7
Przykro
0
Super
1
wow
0
Wrr
1

© 2020 Magazyn Głos Fizjoterapeuty. All Rights Reserved.
Polityka prywatności i regulamin    kif.info.pl

Do góry