Teraz czytasz
10 faktów o dolegliwościach bólowych pleców

 

10 faktów o dolegliwościach bólowych pleców

W czasopiśmie naukowym „British Journal of Sports Medicine” w grudniu 2019 r. opublikowano artykuł, w którym autorzy zidentyfikowali 10 pospolitych mitów dotyczących dolegliwości bólowych pleców. Opisali także, jak mogą one wpływać na zachowanie i psychikę człowieka. Zaprezentowane przez autorów (P. O’Sullivan, JP Caneiro, K. O’Sullivan, I. Lin, S. Bunzli, K. Wernli, M. O’Ke) punkty można uznać za
apel do klinicystów, aby próbowali te błędne poglądy zmieniać i edukować pacjentów podczas wizyt.

Mit 1: Bóle pleców są poważnym stanem medycznym zagrażającym zdrowiu.
Prawda: Bóle pleców mogą być obezwładniające, co może niepokoić. Jest jednak mało prawdopodobne, że doprowadzą do niepełnosprawności.

Mit 2: Z wiekiem sytuacja się pogarsza i bóle stają się trwałe.
Prawda:
Większość epizodów bólowych kończy się samoistnie, a wiek nie jest czynnikiem nasilającym. Terapia bazująca na dowodach naukowych może pomóc
pacjentom w każdym wieku.

Mit 3: Przyczyną przewlekłych dolegliwości bólowych są uszkodzenia tkankowe.
Prawda:
Uszkodzenia mechaniczne rzadko są ich przyczyną. To negatywne nastawienie, wpadanie w błędne koło strachu, niewłaściwe informacje dotyczące rokowań i kopiowanie nieprawidłowych stylów zachowania w sytuacjach bólowych sprawiają, ze ból po trzech miesiącach staje się przewlekły.

Mit 4: Zawsze należy wykonać badania obrazowe, aby znaleźć przyczynę bólu pleców.
Prawda: Badania obrazowe mają ograniczoną wartość diagnostyczną. Na ich podstawie nie można w 100 proc. ocenić stanu pacjenta w przyszłości. Czasem mogą wręcz pogarszać efekty leczenia, np. wczesna diagnostyka MRI może być jatrogenna.

Mit 5: Jeśli bolą nas plecy podczas ćwiczeń lub ruchów kręgosłupa w trakcie wykonywania codziennych czynności, należy je bezwzględnie ograniczyć, aby sobie nie zaszkodzić.
Prawda:
Gradacja ćwiczeń, obciążeń i ruch kręgosłupa we wszystkich kierunkach są dla pleców dobre i bezpieczne. Prawidłowo realizowana aktywność fizyczna to najbardziej efektywna droga do pozbycia się dolegliwości bólowych.

Mit 6: Niedbała pozycja siedząca, stojąca czy złe ustawienie kręgosłupa podczas dźwigania powodują dolegliwości bólowe.
Prawda:
Pozycja kręgosłupa podczas siedzenia, stania czy dźwigania nie są głównymi czynnikami powodującymi bóle pleców.

Mit 7: Słabe mięśnie głębokie tułowia są przyczyną bólu pleców, a trening core stability jest najlepszą formą prewencji, która nie dopuszcza do wystąpienia dolegliwości.
Prawda:
Osłabienie tzw. mięśni środka (core muscles) nie powoduje bólu pleców, a praca nad „stabilnym” tułowiem nie zabezpiecza przed problemami w przyszłości.

Redakcja poleca

Mit 8: Codzienne czynności wymagające obciążenia kręgosłupa należy wyeliminować, aby nie uszkodzić sobie pleców.
Prawda:
Obciążenie oraz wszelkie ruchy kręgosłupa są bezpieczne, jeśli stopniowo się do nich adaptujemy, aby bez problemu móc wykonywać codzienne czynności.

Mit 9: Nasilenie się dolegliwości może oznaczać, że coraz bardziej uszkadzamy sobie plecy.
Prawda:
Zaostrzenia bólu są częściej powiązane ze zmianą aktywności, stresem czy nastrojem niż uszkodzeniami strukturalnymi.

Mit 10: Silne leki, zastrzyki oraz operacje są skuteczne i niezbędne w leczeniu bólu pleców.
Prawda: Skuteczna opieka nie musi być inwazyjna i droga. Kluczowa jest edukacja pacjenta, która powinna koncentrować się na: zwiększeniu aktywności fizycznej, wdrożeniu odpowiedniego programu ćwiczeń, zajęciach towarzyskich, higienie snu, kontroli masy ciała czy utrzymaniu pracy zawodowej.

Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Lubię to!
4
Przykro
0
Super
0
wow
0
Wrr
0

© 2020 Magazyn Głos Fizjoterapeuty. All Rights Reserved.
Polityka prywatności i regulamin    kif.info.pl

Do góry