Teraz czytasz
Fizjoterapia pierwszego kontaktu w ramach POZ

 

Fizjoterapia pierwszego kontaktu w ramach POZ

 • Wielka Brytania stawia na innowacyjny model podstawowej opieki zdrowotnej, w którym fizjoterapeuci pierwszego kontaktu będą przyjmować pacjentów w przychodniach lekarzy rodzinnych.

Dzięki rządowemu programowi Additional Roles Reimbursement Scheme* przychodnie zatrudniając pracownika w ramach tzw. innych zawodów medycznych objętych refundacją, dostają za każdy stworzony etat zwrot w wysokości 726 tys. funtów rocznie. Celem tego programu jest utworzenie Sieci Pierwszego Kontaktu, gdzie nie tylko lekarze, ale też przedstawiciele innych zawodów medycznych zajmą się pacjentami. Działanie to ma nie tylko wesprzeć medyków pracujących w ramach POZ, ale też wpłynąć na postrzeganie innych zawodów medycznych i w długoterminowym planie spowodować oszczędności systemowe. Wymienione w programie „dodatkowe stanowiska pracy” zostały wybrane na podstawie dostępnych dowodów naukowych wskazujących na ich znaczne korzyści dla systemu. Oprócz fizjoterapeutów (FCP – First Contact Physiotherapist) można również zatrudniać na tych zasadach: dietetyka, psychologa, terapeutę zajęciowego i farmaceutę.

Kompetencje FCP

FCP to fizjoterapeuta przeszkolony pod kątem samodzielnego i kompleksowego zarządzania procesem terapeutycznym pacjenta z chorobami mięśniowo-szkieletowymi (MSK) oraz ryzykiem wynikającym z leczenia. Posiada kompetencje zaawansowanego rozumowania klinicznego, może zlecać i interpretować badania, wypisywać leki oraz wystawiać skierowania do innych specjalistów (także na specjalistyczną fizjoterapię).

Programy pilotażowe Studium przypadku 1 (Nottingham) [1]

Skierowanych na wizytę u ortopedy pacjentów przekierowywano za ich zgodą do skorzystania z konsultacji u fizjoterapeuty (12% wszystkich wizyt). Przez rok trwania pilotażu dwóch FCP przyjęło łącznie 555 pacjentów.

Wnioski z pilotażu:

 • 98% przyjętych pacjentów z MSK leczono bez wsparcia lekarza pierwszego kontaktu.
 • Już po jednej wizycie 54% pacjentów zakończyło terapię, nie wymagało dalszych wizyt.
 • 27% pacjentów zostało skierowanych przez FCP na fizjoterapię w ramach opieki specjalistycznej, 2% do lekarza pierwszego kontaktu, 3% do dalszej diagnostyki, a 1% bezpośrednio do ortopedy.
 • Powyższa redukcja z 12% do 1% w skierowaniu do ortopedy przyniosła oszczędności w wysokości 3085 funtów na pacjenta.
 • 70% pacjentów na rewizycie po 6 miesiącach zgłosiło poprawę.

Studium przypadku 2 (West Cheshire) [1]

Pilotaż trwający 12 miesięcy obejmował 36 przychodni. Wnioski z pilotażu:

Redakcja poleca

 • 60% pacjentów MSK po pierwszej wizycie u FCP nie wymagało kontynuacji leczenia i dalszych wizyt.
 • 99% pacjentów oceniło usługę FCP jako dobrą lub doskonałą i deklarowało dalszą chęć skorzystania z niej.
 • O 20% zmalała liczba skierowań do szpitali i innych specjalistycznych usług związanych z MSK, co skutkowało skróceniem czasu oczekiwania i oszczędnościami rzędu 650 tys. funtów.
 • Szacuje się, że bez wdrożenia pilotażu 84% pacjentów spotkałoby się z lekarzem rodzinnym. Zmiana usługi na FCP przyniosła oszczędności w wysokości 540 tys. funtów.
 • Zlecono o 4% mniej skierowań do obrazowania MSK, co pozwoliło na oszczędności w wysokości 11,5 tys. funtów.
 • Wykonano o 5,9% mniej zdjęć rentgenowskich, co pozwoliło oszczędzić 28 tys. funtów.
 • Wystawiono o 2% mniej skierowań do lekarza ortopedy, co dało oszczędności rzędu 70 tys. funtów.

Additional Roles Reimbursement Scheme (ARRS) – to element rządowego programu w Wielkiej Brytanii mający na celu wsparcie i rozwój tzw. Sieci Pierwszego Kontaktu (PCN – Primary Care Network). PCN składa się z przychodni lekarzy rodzinnych, instytucji środowiskowych i społecznych, poradni psychologiczno-pedagogicznych, aptek, szpitali. Łączy koordynację opieki pierwszego kontaktu z tą specjalistyczną. ARRS przewiduje zwrot kosztów dla placówki PCN, która utworzy etat dla jednego z ośmiu wymienionych w programie przedstawicieli tzw innych zawodów medycznych (Allied Health Profession). Są to samodzielne stanowiska pracy specjalistów pierwszego kontaktu.

Źródła:
1. https://firstcontactpractitioner.org.uk/pilot-studies
2. https://www.csp.org.uk/professional-clinical/improvement-innovation/first-contact-physiotherapy/fcp-patient-reception
3. https://www.england.nhs.uk/gp/expanding-our-workforce

Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Lubię to!
8
Przykro
0
Super
2
wow
2
Wrr
0

© 2020 Magazyn Głos Fizjoterapeuty. All Rights Reserved.
Polityka prywatności i regulamin    kif.info.pl

Do góry