Teraz czytasz
Kronika zgorzeleckich konferencji

 

Kronika zgorzeleckich konferencji

  • Liczący ponad 300 stron album pod redakcją prof. Zbigniewa Śliwińskiego i dr. Grzegorza Śliwińskiego to unikatowy zapis 25 edycji konferencji naukowych pt. „Życie bez bólu” organizowanych w Zgorzelcu z okazji Międzynarodowego Dnia Inwalidy*.

To już trzecie wydawnictwo poświęcone temu cyklowi wydarzeń, ale pierwsze, w którym autorzy pokusili się o rocznicowe podsumowania. Ponad 1200 starannie wyselekcjonowanych fotografii dokumentuje rozwój projektu od 1991 r., obrazując jak z niewielkiej środowiskowej konferencji przeradzała się ona w międzynarodowy kongres z udziałem naukowców, praktyków fizjoterapii i lekarzy.

Spiritus movens, zarówno cyklu konferencji, jak i kolejnych publikacji o nich, prof. dr hab. n. med. i dr n. kf. Zbigniew Śliwiński mówi, że choć pandemia uniemożliwiła zorganizowanie zeszłorocznej i tegorocznej edycji, to dzięki niej znalazł czas na podsumowania. Było to dużym wyzwaniem. Jego archiwum liczy ponad 20 tys. zdjęć, z których tylko (albo aż!) 1241 wraz z opisami trafiło do rocznicowego albumu.

Konferencja w Zgorzelcu na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń związanych z fizjoterapią w Polsce. W latach 1991 – 2019 z inicjatywny prof. Śliwińskiego i pod egidą Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii oraz przy wsparciu władz lokalnych odbyło się 25 konferencji naukowych, w których udział wzięło wielu znamienitych gości. Statystyki są imponujące. Łącznie do Zgorzelca przyjechało 139 naukowców z 36 krajów z 6 kontynentów. Nawet z tak odległych zakątków jak: Australia, Nowa Zelandia, Chile, Malezja, Indonezja, Indie, Chiny czy Tajwan.

Najliczniej reprezentowana była oczywiście Europa, a w Zgorzelcu gościli przedstawiciele władz WCPT (obecnie WP). W konferencjach zawsze chętnie brali udział przedstawiciele uniwersytetów m.in. z Berlina, Lipska, Drezna, Hanoweru, Barcelony, Londynu, Cambridge czy z uczelni belgijskich, rumuńskich, ukraińskich i rosyjskich.

„Każde takie spotkanie wiązało się z wystąpieniem naukowym, które nie tylko poszerzało wiedzę zebranych, ale też sprawiało, że zmieniało się nasze spojrzenie na fizjoterapię. Szczególnie wspominam wizyty wieloletniej przewodniczącej WCPT Regionu Europa prof. Sarah Bazin i dyskusje z nią w czasach, kiedy nie mieliśmy jeszcze w Polsce ustawy o zawodzie fizjoterapeuty i zastanawialiśmy się, jak usankcjonować prawnie nas zawód – wspomina prof. Zbigniew Śliwiński.

Czy niebawem odbędzie się 26. konferencja „Życie bez bólu”? Z powodu pandemii niestety niewiele można planować, należy brać pod uwagę nie tylko bezpieczeństwo uczestników, ale także możliwości przybycia gości z odległych regionów świata.

Redakcja poleca

Jak deklaruje prof. Śliwiński: „Choć sam uczestniczę w wielu wydarzeniach naukowych online, nie chciałbym, aby zgorzeleckie spotkania przybrały taką formę. Nic nie zastąpi spotkań face to face, atmosfery związanej z nawiązywaniem bezpośrednich kontaktów i wymiany poglądów również z przedstawicielami innych środowisk. W przypadku naszych konferencji tradycją jest też, że biorą w niej udział osoby niepełnosprawne oraz seniorzy działający na Uniwersytetach Trzeciego Wieku. Trudno byłoby przenieść te wydarzenia w przestrzeń internetu. Także czekamy z niecierpliwością na możliwość zorganizowania konferencji w tradycyjnej formule. Taki model jest nam najbliższy”.

*Międzynarodowy Dzień Inwalidy – święto obchodzone corocznie w trzecią niedzielę marca ustanowione przez Międzynarodową Organizację Pracy, afiliowaną Agencję ONZ. Wydarzeniem inicjującym ustanowienie tego dnia była katastrofa górnicza, która zdarzyła się 8 sierpnia 1956 r. w kopalni węgla kamiennego w Belgii, w wyniku której śmierć poniosło 262 górników pochodzących z 12 krajów, a wiele osób doznało poważnych obrażeń. Prawdopodobnie jest to najstarsze święto poświęcone osobom niepełnosprawnym w wyniku wypadków przy pracy. Na obchody MOP wybrał pierwsze dni wiosny, symbol odradzającej się przyrody. Źródło: Wikipedia

Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Lubię to!
0
Przykro
0
Super
1
wow
0
Wrr
0

© 2020 Magazyn Głos Fizjoterapeuty. All Rights Reserved.
Polityka prywatności i regulamin    kif.info.pl

Do góry