Teraz czytasz
Jayanti Rai: Operacja czy rehabilitacja barku?

 

Jayanti Rai: Operacja czy rehabilitacja barku?

Do udziału w sesji naukowej pt. Operować czy rehabilitować bark?” zaprasza Jayanti Rai z Wielkiej Brytanii. Poprowadzi ją wraz z prof. dr. hab. n. med. Przemysławem Lubiatowskim podczas II Kongresu KIF.

***

„Interdyscyplinarność przyszłością rehabilitacji” jest hasłem organizowanego w Krakowie w dniach 12–15 czerwca II Kongresu KIF.  W programie znajdziesz m.in. kilkadziesiąt sesji naukowych, ponad sto warsztatów, sesje dla młodych adeptów fizjoterapii, sesje otwarte. Aby ułatwić ci wybór, prezentujemy sylwetki wykładowców.

***

Operacja czy rehabilitacja barku? – zdaniem Jayanti Rai nie ma potrzeby operowania nieurazowych uszkodzeń stożka rotatorów.  Leczenie nieoperacyjne, w tym odpoczynek, modyfikacja aktywności, niesteroidowe leki przeciwzapalne, fizjoterapia i iniekcje dają 85-procentową skuteczność/poprawę w ciągu jednego roku. Rehabilitacja i operacja w przypadku urazów stożka rotatorów zapewniają podobne korzyści po pięciu latach.
Niemniej w ciągu ostatnich 20 lat wskaźniki chirurgicznej naprawy urazów stożka rotatorów wzrosły w Europie i Stanach Zjednoczonych o około 200 proc. W USA rocznie odbywają się 4 mln konsultacji lekarskich związanych z urazami stożka rotatorów i przeprowadza się 200 tys. operacji. Zaobserwowano też, że w USA odsetek pacjentów korzystających z fizjoterapii w latach 2015–2016 w ciągu roku od wstępnej diagnozy naderwania pierścienia zmniejszył się. Z kolei w Wielkiej Brytanii Narodowa Ochrona Zdrowia (NHS) przeprowadza rocznie ok. 9 tys. operacji. Koszt jednej waha się od 2,7 do 5,5 tys. funtów, co oznacza, że same bezpośrednie koszty leczenia w ramach NHS wynoszą od 26,6 do 51,4 mln funtów rocznie.
Dlatego – biorąc pod uwagę niepewność związaną z porównawczą skutecznością rehabilitacji z leczeniem operacyjnym – kluczowe znaczenie ma zaangażowanie w edukację pacjentów w celu ustalenia jasnych oczekiwań dotyczących rehabilitacji.

Jayanti Rai jest fizjoterapeutką z dwudziestoletnim doświadczeniem zawodowym. Pracuje jako specjalistka w dziedzinie fizjoterapii w Kent, jest stypendystką kliniczną NIHR (National Institute for Health and Care Research). Ukończyła studia magisterskie w zakresie „Advance Practice” (studia specjalizacyjne) na University of East London; terapię iniekcyjną w tkankach miękkich układu mięśniowo-szkieletowego i stawach na University of Essex; ma certyfikat podyplomowy w zakresie ultrasonografii układu mięśniowo-szkieletowego na Canterbury Christ Church University oraz ukończyła studia podyplomowe w zakresie badań zdrowotnych i statystyki na University of York, Wielka Brytania (UK).

Jest członkinią komitetu edukacyjnego AHP British Elbow and Shoulder Society (BESS), liderem edukacyjnym ATOCP (Association of Trauma and Orthopaedic Chartered Physiotherapists) i wiceprezesem Europejskiego Towarzystwa Rehabilitacji Barku i Łokcia. Specjalizuje się w rehabilitacji mięśniowo-szkieletowej i ortopedycznej.

Jayanti była zaangażowana w utworzenie kompleksowej kliniki ultrasonograficznej barku w celu poprawy edukacji i badań ścieżek opieki nad pacjentem. Pracowała nad rozwojem usług związanych z przewlekłym bólem barku, wirtualną kliniką złamań, usługami badawczo-rozwojowymi, przyłóżkowymi usługami ultrasonograficznymi dla ortopedii środowiskowej i usługami układu mięśniowo-szkieletowego. Odegrała kluczową rolę w rozwoju lokalnych multidyscyplinarnych usług dotyczących kręgosłupa i usług fizjoterapeutycznych pierwszego kontaktu w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej w Wielkiej Brytanii.
Jest zaangażowana w nauczanie w kraju i za granicą. Jest mentorem BESS AHP i nadzoruje kształcenie podyplomowe fizjoterapeutów w celu rozwijania ich umiejętności w zakresie rehabilitacji barku i łokcia. Jayanti współpracowała i pracowała nad różnymi klinicznymi projektami badawczymi NIHR. Była głównym badaczem i głównym fizjoterapeutą w wielu badaniach klinicznych. Otrzymała również stypendium wyjazdowe BESS AHP, które umożliwiło jej odwiedzenie wiodących oddziałów kończyn górnych w Wielkiej Brytanii, Europie i USA.

Redakcja poleca

***

II Kongres KIF „Interdyscyplinarność przyszłością rehabilitacji”
Sesja: Operować czy rehabilitować bark?

14 czerwca (piątek), 12.45 – 14.15
Liderzy Sesji: Przemysław Lubiatowski, Jayanti Rai
Wystąpienia:
„Widzę szerokie wskazania do operacji nieurazowych uszkodzeń pierścienia rotatorów” Maciej Pawlak
„Nie ma potrzeby operowania nieurazowych uszkodzeń pierścienia rotatorów” Jayanti Rai
„Dam sobie radę z nieurazową niestabilnością” Marta Jokiel
„Nie z każdą sobie poradzisz” Hubert Laprus

 

Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Lubię to!
0
Przykro
0
Super
0
wow
0
Wrr
0

© 2020 Magazyn Głos Fizjoterapeuty. All Rights Reserved.
Polityka prywatności i regulamin    kif.info.pl

Do góry