Specjalista fizjoterapii, naukowo związany z Wydziałem Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu…
Polskie Towarzystwo Fizjoterapii było członkiem WCPT od 1967 roku, czyli przez 52 lata. Teraz to członkostwo przypadło KIF jako organizacji zrzeszającej największą liczbę fizjoterapeutów w Polsce. Dzięki wieloletniej aktywności polskich fizjoterapeutów, dwie osoby reprezentują nas w zarządzie ER-WCPT (Europejski Region WCPT). To członek alternatywny Zbigniew Śliwiński oraz alternatywny przedstawiciel regionalny w WCPT – Sebastian Zduński.
Głównym celem WCPT jest rozwój fizjoterapii na świecie. Działania w tym zakresie podejmowane są na wielu płaszczyznach. Ważnym obszarem jest edukacja i regulacje wynikające z uprawnień fizjoterapeutów. Istotne jest również promowanie przez WCPT wysokich standardów w obszarze fizjoterapii. Kwalifikacja i edukacja jako komponenty zawodu, akredytacje ujednoliconych programów kształcenia, sprawnie działające grupy WCPT i nasze dobrze zorganizowane uczelnie z pewnością otworzą nam drogę do godnego reprezentowania polskiej fizjoterapii na arenie międzynarodowej. Kolejnym benefitem mogą stać się efekty pracy nad autonomią zawodu fizjoterapeuty, prowadzone w ramach Światowej Konfederacji Fizjoterapii.
Nasuwa się pytanie, czy wszyscy odniosą wyżej wymienione korzyści? Myślę, że nie, ale mieć taką możliwość z pewnością warto. WCPT ma jasne cele, spójne z pożądanym kierunkiem rozwoju fizjoterapii w Polsce. Miejmy nadzieję, że przełożą się one na godne zarobki dla nas wszystkich (wzorem USA czy Kanady) oraz prestiż wynikający z naszego zaangażowania w pracę z pacjentami.
Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Specjalista fizjoterapii, naukowo związany z Wydziałem Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Aktualnie jest asystentem w Klinice Rehabilitacji w Instytucie Fizjoterapii. Od 2019 r. prezes Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii.