Teraz czytasz
WCPT to wachlarz możliwości

 

WCPT to wachlarz możliwości

  • Czy obecność w WCPT, uznanej strukturze międzynarodowej, przełoży się na polepszenie sytuacji polskich fizjoterapeutów? To trochę tak, jakby zadać pytanie, czy podróże kształcą? Twierdząca odpowiedź nasuwa się sama, ale o to, jakie będą ostateczne efekty tych doświadczeń, w dużej mierze zależeć będzie od naszego zaangażowania.

Polskie Towarzystwo Fizjoterapii było członkiem WCPT od 1967 roku, czyli przez 52 lata. Teraz to członkostwo przypadło KIF jako organizacji zrzeszającej największą liczbę fizjoterapeutów w Polsce. Dzięki wieloletniej aktywności polskich fizjoterapeutów, dwie osoby reprezentują nas w zarządzie ER-WCPT (Europejski Region WCPT). To członek alternatywny Zbigniew Śliwiński oraz alternatywny przedstawiciel regionalny w WCPT – Sebastian Zduński.

Głównym celem WCPT jest rozwój fizjoterapii na świecie. Działania w tym zakresie podejmowane są na wielu płaszczyznach. Ważnym obszarem jest edukacja i regulacje wynikające z uprawnień fizjoterapeutów. Istotne jest również promowanie przez WCPT wysokich standardów w obszarze fizjoterapii. Kwalifikacja i edukacja jako komponenty zawodu, akredytacje ujednoliconych programów kształcenia, sprawnie działające grupy WCPT i nasze dobrze zorganizowane uczelnie z pewnością otworzą nam drogę do godnego reprezentowania polskiej fizjoterapii na arenie międzynarodowej. Kolejnym benefitem mogą stać się efekty pracy nad autonomią zawodu fizjoterapeuty, prowadzone w ramach Światowej Konfederacji Fizjoterapii.

Nasuwa się pytanie, czy wszyscy odniosą wyżej wymienione korzyści? Myślę, że nie, ale mieć taką możliwość z pewnością warto. WCPT ma jasne cele, spójne z pożądanym kierunkiem rozwoju fizjoterapii w Polsce. Miejmy nadzieję, że przełożą się one na godne zarobki dla nas wszystkich (wzorem USA czy Kanady) oraz prestiż wynikający z naszego zaangażowania w pracę z pacjentami.

Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Lubię to!
0
Przykro
0
Super
0
wow
0
Wrr
0

© 2020 Magazyn Głos Fizjoterapeuty. All Rights Reserved.
Polityka prywatności i regulamin    kif.info.pl

Do góry