Teraz czytasz
Francja: Praca tylko dla zaszczepionych fizjoterapeutów

 

Francja: Praca tylko dla zaszczepionych fizjoterapeutów

  • Na podstawie ustawy dotyczącej zarządzania kryzysem zdrowotnym we Francji wprowadzono obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19 dla pracowników ochrony zdrowia, a więc także fizjoterapeutów.

Zgodnie z informacją na stronie Francuskiej Izby Fizjoterapeutów od 15 września br. fizjoterapeuci mogą świadczyć swoje usługi jedynie jeśli:

  • posiadają certyfikat szczepienia przeciw COVID-19,
  • posiadają status ozdrowieńca, ale mają już wyznaczony termin szczepienia przeciw COVID-19,
  • posiadają zaświadczenie o przeciwwskazaniach do przyjęcia szczepienia.

Do 15 października trwał okres przejściowy umożliwiający wykonywanie zawodu także po przyjęciu dopiero jednej dawki szczepionki dwudawkowej, ale po okazaniu negatywnego wyniku testu.

Obowiązek dotyczy fizjoterapeutów pracujących zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym. Francuska izba jest na bieżąco informowana przez regionalne urzędy ochrony zdrowia lub pracodawców, jeśli fizjoterapeuta kontynuuje pracę, choć nie wywiązał się z obowiązku szczepień. Samorząd może wówczas wszcząć przeciwko niemu postępowanie dyscyplinarne.

Jeśli fizjoterapeuta nie jest zaszczepiony i przestał pracować, zostanie wezwany na rozmowę do Izby. Jeśli ostatecznie potwierdzi, że nie zamierza się zaszczepić i nie chce już wykonywać zawodu, musi wystąpić o usunięcie z rejestru, ale równocześnie zapewnić swoim pacjentom opiekę uprawnionego do tego fizjoterapeuty.

Redakcja poleca

Dalsza praca na stanowisku fizjoterapeuty będzie się wiązać z poważnymi konsekwencjami: karą 6 miesięcy pozbawienia wolności, grzywną w wysokości 3750 euro i karą prac społecznych. Może grozić także postępowanie dyscyplinarne.

Źródła:
ordremk.fr/actualites/kines/entree-en-vigueur-de-la-loi-n2021-1040-lobligation-vaccinale-des-soignants/
facebook.com/cnomk/posts/4493557820664845
ordremk.fr/actualites/kines/obligation-vaccinale-covid-consequences-pour-les-kinesitherapeutes-non-vaccines/

Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Lubię to!
1
Przykro
1
Super
1
wow
0
Wrr
9

© 2020 Magazyn Głos Fizjoterapeuty. All Rights Reserved.
Polityka prywatności i regulamin    kif.info.pl

Do góry