Odmrożenie świadczeń fizjoterapeutycznych nie oznacza, że nasza praca będzie taka sama jak wcześniej – jesteśmy zobowiązani do przestrzegania nowych rygorów sanitarnych.
4 maja 2020 r., dzięki działaniom Krajowej Izby Fizjoterapeutów, na mocy rozporządzenia Rady Ministrów¹ przywrócono możliwość udzielania świadczeń fizjoterapeutycznych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą – w placówkach leczniczych oraz praktykach zawodowych.
Bezpośrednie udzielanie świadczeń fizjoterapeutycznych nie jest już ograniczone tylko do przypadków, w których zaprzestanie rehabilitacji grozi poważnym pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta. Obecnie każdy pacjent, który ma skierowanie od lekarza (w przypadku świadczeń refundowanych) lub chce odbyć wizytę komercyjną, może skorzystać z fizjoterapii. Są jednak pewne ograniczenia, np. z powodów sanitarnych mogą być niedostępne zabiegi fizykoterapeutyczne, jak chociażby elektroterapia, ultradźwięki, pole magnetyczne oraz hydroterapia.
Obecnie KIF rekomenduje indywidualną praca z pacjentem, tzw. 1:1, czyli osoba zgłaszająca się na fizjoterapię spotka się tylko z jednym terapeutą, który zrealizuje cały program leczenia. Odbywać się to powinno w osobnym pomieszczeniu lub na dużej sali, gdzie zagęszczenie przebywających osób nie jest duże. Zabezpieczeniu w środki ochrony indywidualnej podlega zarówno fizjoterapeuta, jak i pacjent. Ważna jest również organizacja pracy – wizyty w placówkach powinny być umawiane w takich odstępach czasowych, by nie dochodziło do kontaktu między pacjentami i umożliwić dezynfekcje gabinetów. To tylko wybrane zalecenia.
KIF opracował wyczerpujące rekomendacje do prowadzenia fizjoterapii w stanie epidemii, które dostępne są na stronie www.kif.info.pl
Rekomendacje dotyczące prowadzenia fizjoterapii stacjonarnej
w stanie epidemii
Rekomendacje dotyczące prowadzenia fizjoterapii domowej
w stanie epidemii
Rekomendacje dotyczące prowadzenia fizjoterapii ambulatoryjnej i dziennej w stanie epidemii
1. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 792).