POZA FIZJO
– Unikamy określenia „osoby otyłe”. Bo to nie jest cecha charakteru, to nie jest cecha…
25 marca br. w Nowym Kisielinie koło Zielonej Góry wystartują I Mistrzostwa Polski Fizjoterapeutów na…
Sytuację przyszłych pacjentów, którzy właśnie się rodzą, zmienił wprowadzany w Polsce od kwietnia 2021 r., program powszechnych badań przesiewowych w kierunku SMA.
– Uważność to stopniowe rozszerzanie naszej uwagi na to, jak funkcjonujemy, co na nas wpływa, w tym czynniki będące poza naszym wpływem, jak fizjologia czy społeczeństwo.
– Ewolucja, która przebiegała przez ponad 100 tys. lat na sawannie, nie jest w stanie błyskawicznie wyposażyć nas w nowe narzędzia, które byłyby przydatne w epoce cyfrowej – o tym, jak ulegamy błędom poznawczym i zaczynamy wierzyć w teorie spiskowe – mówi popularyzatorka nauki Aleksandra Stanisławska, współprowadząca (wraz z mężem) blog Crazy Nauka.
Po bieżni powolutku tupta uśmiechnięty, stary Żółw. Na lewym torze nagle pojawia się pędząca młoda Zajęczyca, która z zaciętą miną oczywiście go przegania. Po chwili gwałtownie się zatrzymuje, opierając dłonie na kolanach, próbuje złapać oddech.
Zapewnia o tym dr Ewa Dąbrowska, której warzywno-owocowa ma „oczyścić organizm z toksyn i uzupełnić niedobory mikroskładników pokarmowych”, a w efekcie doprowadzić do wyleczenia chorób.
Kąpiele w zimnej wodzie miał już zalecać ojciec medycyny, choć chyba nie precyzował, jak bardzo zimna ma być. I prawdopodobnie żyjąc nad Morzem Egejskim, miał inną skalę porównawczą niż Polak nad Bałtykiem w lipcu, o styczniu nie mówiąc.
O psychologicznych skutkach pandemii, które dotykają zarówno chorych na COVID-19, jak i pracujących z nimi fizjoterapeutów, rozmawiamy z Dorotą Wójcik-Małek, neuropsycholożką, psychoterapeutką, przewodniczącą oddziału terenowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów.
Lekarze apelują, abyśmy szczególnie w czasie pandemii koronawirusa zaszczepili się przeciw grypie. Oczywiście nie uchroni to nas przed COVID-19, ale może pomóc w walce z nim.