Prezes Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska, w latach 2009–2017 członek zarządu. W…
Jakie korzyści przyniesie polskim fizjoterapeutom przynależność do WCPT? A jakie znaczenie ma dla każdego z nas słowo „korzyść”? Być może dla niektórych oznacza wyłącznie przychód finansowy lub awans społeczny, a dla innych będą to wiedza i kontakty z ludźmi z różnych środowisk. Awans społeczny i finansowy zwykle wymaga pracy i wytrwałości, a jego źródłem jest wiedza.
Przynależność do WCPT to wiedza o fizjoterapii, kompetencjach, edukacji, regulacjach prawnych na świecie, sytuacji fizjoterapii w państwach wysoko rozwiniętych i biednych krajach w Afryce, projektach międzynarodowych i konferencjach naukowych, a także możliwość zaprezentowania się specjalistom z całego świata. Można powiedzieć, że polska reprezentacja fizjoterapeutów wyrusza na mistrzostwa świata i stawia konkurentów w trudnej sytuacji, bo jesteśmy dobrze wykształceni i pracowici. Wkrótce kraje członkowskie WCPT dowiedzą się, że ta ponad sześćdziesięciotysięczna drużyna, zgłoszona przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów, może kształtować światową fizjoterapię.
Obecność naszych reprezentantów w uznanych strukturach międzynarodowych może pozytywnie wpłynąć na sytuację w Polsce. Świat dostrzega oszczędności płynące z profilaktyki i wprowadzenia wczesnej interwencji fizjoterapeutycznej oraz docenia specjalistyczną wiedzę przedstawicieli naszego zawodu. Międzynarodowe zespoły eksperckie, działające w różnych dziedzinach, tworzą rekomendacje i mają wpływ na politykę zdrowotną na wszystkich kontynentach. Wyznaczają standardy edukacji, leczenia i profilaktyki. Mają także możliwość opiniowania i wspierania inicjatyw podejmowanych w poszczególnych krajach. Udział w międzynarodowych projektach naukowych daje szansę na rozwój polskim naukowcom, wykładowcom i studentom. Taka współpraca buduje prestiż zawodu, tak cennego, a nie zawsze docenianego w naszym kraju.
Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Prezes Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska, w latach 2009–2017 członek zarządu. W ramach działalności stowarzyszenia aktywnie współpracuje z organizacjami pacjentów. Członek Zespołu Narodowego Programu Chorób Rzadkich przy Ministrze Zdrowia (2016– 2017), Społecznej Rady Sportu przy Ministrze Sportu (2018–2019) oraz Zespołu Zadaniowego ds. Diagnostyki i Leczenia Zachowawczego w Przebiegu Skoliozy Idiopatycznej działającego w składzie Komitetu Rehabilitacji, Kultury Fizycznej i Integracji Społecznej PAN Członek Research Committee International PNF Association. Założycielka Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej Orthos.