Badacze z Centrum Badania Mózgu (CIMCYC) Uniwersytetu w Granadzie stworzyli test wykrywający dysfagię. Jest to zaburzenie utrudniające lub nawet uniemożliwiające połykanie podczas jedzenia. Problem ten dotyka nawet 8 %. populacji. Występuje najczęściej u osób starszych – obserwuje się go nawet u 40 %. osób w podeszłym wieku przyjmowanych do szpitala lub domu opieki. Dysfagia szczególnie problematyczna do wykrycia może być u pacjentów z zaburzeniami neurologicznymi i neurodegenarycyjnymi, takimi jak choroba Alzheimera, Parkinsona, stwardnienie rozsiane, u osób po udarach, z porażeniem mózgowym, itp. W ich przypadku proces połykania jest trudniejszy i trwa dłużej. Zdarza się, że umierają z powodu uduszenia lub zapalenia płuc. Dysfagia jest często niezdiagnozowana, ponieważ występujące problemy w komunikacji z pacjentem uniemożliwiają przeprowadzenie badania.
W związku z tym badacze z Granady zaprojektowali i poddali walidacji test wczesnego wykrywania dysfagii ustno-gardłowej (EdisfO) dla pacjentów z zaburzeniami kognitywnymi.
Celem badaczy jest jego popularyzacja i zwiększenie wczesnego wykrywania dysfagii. Obecnie trwają badania walidujące test w Turcji przy współpracy z Uniwersytetem Hacettepe. Może ktoś z was chciałby przeprowadzić je w Polsce?
Na podstawie:
Sandra Quirós et al. Design and Validation of the Oropharyngeal Dysphagia Screening Test for Patients and Professionals: A Preliminary Study, Dysphagia (2019)