Teraz czytasz
Fizjoterapeutka w ciąży a składka członkowska

 

Fizjoterapeutka w ciąży a składka członkowska

Czas ciąży to okres szczególny, który niestety może się również wiązać z niemożnością wykonywania obowiązków zawodowych. Stąd wprowadzone zostały zapisy chroniące w szczególności kobiety zatrudnione na umowę o pracę.

Zgodnie z Kodeksem pracy w okresie ciąży pracownica, w zależności od rodzaju wykonywanej pracy, posiada określone uprawnienia dotyczące warunków, czasu czy rodzaju pracy. Szczególnie istotne jest to w przypadku fizjoterapeutek.

Zasadniczo fizjoterapeutka nie może w tym czasie wykonywać pracy związanej z dużym obciążeniem fizycznym, w pozycji wymuszonej czy w pozycji stojącej ponad 3 godziny. Tutaj wchodzą również ograniczenia w zakresie prac narażających na działanie pola elektromagnetycznego oraz promieniowania jonizującego, czy w kontakcie ze szkodliwymi czynnikami biologicznymi1.

Jeżeli decydujesz się na pozostanie aktywną koniecznie ustal z pracodawcą zasady, na jakich możesz wykonywać swoje obowiązki w obecnej sytuacji. Jeżeli jesteś osobą prowadzącą działalność gospodarczą, rozważ przekazanie cięższych pacjentów innemu fizjoterapeucie. Poinformuj swoich klientów o nowym zakresie wykonywanych zabiegów.

Odnosząc się do składek, Krajowa Izba Fizjoterapeutów od początku mocno wspierała fizjoterapeutki w tym obszarze. W przypadku zwolnienia lekarskiego fizjoterapeutkom przysługuje prawo do złożenia wniosku o zwolnienie z obowiązku opłacania składek członkowskich.

Również po porodzie fizjoterapeutki przebywające na urlopie macierzyńskim czy opiece nad dzieckiem mają możliwość złożenia wniosku i przez cały ten okres nieopłacania składek członkowskich.

Redakcja poleca

Z danych KIF wynika, że obecnie z takiej możliwości korzysta 420 kobiet w ciąży i 1211 na urlopie macierzyńskim.

Więcej informacji na ten temat dostępnych jest na stronie: Możliwość zwolnienia z opłaty składek – Centrum Pomocy – Krajowa Izba Fizjoterapeutów (kif.info.pl).

1 Zob. rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią (Dz. U. poz. 796).

Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Lubię to!
0
Przykro
0
Super
0
wow
0
Wrr
0

© 2020 Magazyn Głos Fizjoterapeuty. All Rights Reserved.
Polityka prywatności i regulamin    kif.info.pl

Do góry